Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Radzenie sobie ze skutkami zdarzeń krytycznych

Radzenie sobie ze skutkami zdarzeń krytycznych

Placówka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Strzelcach Opolskich oferuje pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży z terenów powodziowych w formie konsultacji oraz terapii indywidualnej na terenie poradni. Istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć warsztatowych dla uczniów na terenie szkół, których celem jest redukowanie skutków stresu pourazowego. Prowdzone są również zajęcia warsztatowe dla nauczycieli dotyczące form pomocy dzieciom w zdarzeniach traumatycznych.


Sytuacje tragiczne oraz kryzysy z którymi trudno sobie poradzić, są wpisane w ludzkie życie. Szczególną grupą takich sytuacji są kryzysy środowiskowe (katastrofy naturalne bądź spowodowane przez człowieka), w których lidzie nie z własnej winy przeżywają nagłe wydarzenia, mogące wiązać się z poważnym zagrożeniem zdrowia i życia własnego lub innych, bliskich osób.

Takie zdarzenia wywołują cały łańcuch reakcji psychologicznych i fizjologicznych, które są normalną reakcją na sytuacje zagrażające.

Dla wielu osób najgorszym okresem jest moment "wyjścia" z sytuacji zagrażającej, kiedy to co najgorsze już minęło, a wciąż jeszcze odczuwa się silne emocje. Wielu ludzi oczekuje, że uczucia się uspokoją i pozwolą zdroworozsądkowo, racjonalnie myśleć i działać. Kiedy tak się nie dzieje, często starają się to ukryć przed innymi, nawet najbliższymi osobami - w obawie, że to co przeżywają jest czymś nienaturalnym, wstydliwym i świadczącym o słabości. Czasami nie decydują się poproscić bądź przyjąć oferowanej z zewnątrz pomocy.

REAKCJE NA ZDARZENIA TRAUMATYCZNE

Jeśli doświadczyłeś sytuacji traumatycznej, nie oczekuj, że tragiczne wspomnienia i przykre, a niejednokrotnie przerażające uczucia szybko miną - zazwyczaj jest tak, że odchodzą i powracają co jakiś czas.

Próby zapomnienia i przemilczenia tego, co się stało, pomagają tylko na chwilę. Zamykanie się w sobie, nie pozwalanie sobie na okazywanie uczuć i udawanie, że nic niepokojącego się nie dzieje, może powodować narastanie trudności emocjonalnych.

CO MOŻESZ ZROBIĆ?

KIEDY SZUKAĆ POMOCY?

Możesz prosić o pomoc w każdej chwili. Jednak pewne symptomy są szczególnie niepokojące i wymagają dodatkowego, profesjonalnego wsparcia. Zgłoś się do psychologa gdy:

Nie wstydź się szukać pomocy - nie jest to oznaką twojej słabości. Pomoc z zewnątrz ułatwi ci przejście najtrudniejszego okresu, ułatwi ci zebranie sił.

Kilka ważnych miejsc w których możesz uzyskać pomoc:

NZOZ Centrum Terapii i Psychoprofilaktyki w Strzelcach Opolskich
ul. M. Prawego 48
77 550 01 17
512 226 373
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Strzelcach Opolskich
ul. B. Chrobrego 5
Pomoc psychologiczna i pedagogiczna dla dzieci i młodzieży
77 461 30 26
77 461 36 10
Ośrodek Pomocy Społecznej w Ujeździe, ul. Sławięcicka 8
Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawadzkiem, ul. Dębowa 11
M-G Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolonowskiem, ul. Ks. Czerwionki 39
77 463 70 47
77 462 20 95
77 461 10 75
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelcach Opolskich
ul. B. Chrobrego 5
Pomoc socjalna, prawna, psychologiczna
77 461 33 81

 

Wersja XML