Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

INFORMACJE Z KRUS DLA ROLNIKÓW

INFORMACJE Z KRUS DLA ROLNIKÓW 

Rolniku, nie noś czyichś butów!
Pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego radzą rolnikom, jak pracować w gospodarstwie zimą, by uniknąć wypadków i niepotrzebnych kłopotów. 
- Śnieg i ujemne temperatury sprawiają, że przemieszczanie się zimą po gospodarstwie staje się problemem. Warto więc, aby na tę porę roku zmienić swój harmonogram prac - przekonuje Mariola Urbańska, starszy inspektor w KRUS w Strzelcach Opolskich. - Pierwszą codzienną czynnością powinno być odśnieżenie ciągów komunikacyjnych oraz posypanie ich np. piaskiem. Tylko po tak przygotowanym terenie można bezpiecznie się przemieszczać. Powinniśmy też zadbać o odpowiednie obuwie. Bezwzględnie muszą to być buty na antypoślizgowej podeszwie z usztywnioną kostką, wewnątrz ocieplone oraz w odpowiednim rozmiarze. Niekoniecznie trzeba kupować na każdy sezon zimowy nowe buty, ale jeżeli widzimy, że nasze obuwie ma już sfatygowaną podeszwę, można zaopatrzyć się w nakładki antypoślizgowe, które pomogą uniknąć wypadku. 
Z obserwacji pracowników KRUS wynika, że niektórzy rolnicy zakładają buty innego domownika.
- To się często zdarza - przyznaje inspektor. - Jest niedopuszczalne używanie obuwia innej osoby, które stoją, bo tamta osoba w tym czasie ich nie założyła. W nieswoich, niedopasowanych, zbyt luźnych lub za ciasnych butach czy takich z nieusztywnioną kostką najczęściej dochodzi do upadków, których następstwem jest wiele poważnych urazów - przestrzega.
Gdy już dojdzie do wypadku, należy go jak najszybciej zgłosić do KRUS, najlepiej w terminie do 14 dni od zdarzenia. 
- Pozwoli to na prawidłową ocenę przebiegu zdarzenia oraz rzetelne sporządzenie protokołu powypadkowego. Późne zgłoszenie wypadku, czasami nawet kilka dni od daty zdarzenia, powoduje brak możliwości potwierdzenia jego okoliczności i może skutkować brakiem podstaw do wypłaty odszkodowania - dodaje.
Wersja XML