Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

ŚLĄSKIE BERANIE - 22 listopada

 

22 listopada br w Miejsko-Gminnym Ośrodku Działalności Kulturalnej w Ujeździe odbył się gminny konkurs  "Śląskiego Berania".

Konkurs, organizowany po raz ósmy zrodził się z potrzeby ukazania tego co jest bliskie, znane, związane z Ziemią Ujazdowską i Regionem Śląska Opolskiego.

Pomimo różnych uwarunkowań historycznych do dzisiaj zachowały się i uchroniły od zapomnienia śląskie zwyczaje, obrzędy i mowa serca - piękna gwara śląska. Śląska tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie nie zaginęła i jest bardzo żywa. Niewątpliwie wszystkie wartości kultury śląskiej są ogromnym dziedzictwem, które należy chronić, pielęgnować i popularyzować. Jednocześnie są świadectwem tożsamości kulturowej naszego Regionu.

Przy organizowaniu tego rodzaju konkursów niezmiernie cenny jest również aspekt wychowawczy. "Śląskie Beranie" co roku spotyka się z coraz większym zainteresowanie dzieci i młodzieży. Mając na uwadze poprzednie konkursy, jak i obecny należy stwierdzić, że śląska tradycja to nie tylko folklor, ale realna rzeczywistość, która mając tak wspaniałych kontynuatorów z pewnością nie zaginie.

W konkursie uczestniczyło ogółem 111 wykonawców - uczniów szkół podstawowych i gimnazjum, którzy wykonali 30 prezentacji - 12 uczniów wystąpiło  indywidualnie, a 99 w 18 grupach.

Prezentacje oceniło jury w składzie: Magdalena Bartodziej, Georg Banduch, Michalina Ciapa, Teresa Cwielong, Barbara Jarosz, Maria Krupa oraz Grażyna Kocenda.

 

Jury przyznało nagrody w  dwóch kategoriach: występów indywidualnych oraz zbiorowych. 

Nagrodzeni wykonawcy oraz publiczność:

 

 

 

 

Wersja XML